Agroturystyka Dom z Duszą

"Dom z duszą" ma bardzo bogatą historię. Został wybudowany w 1787 roku, czyli ma prawie 230 lat i w XIX wieku znajdował się w nim tzw. dom sądowy. To okazała budowla, która kryje w sobie niemal pałacowe wnętrza.

W czasie II wojny światowej mieszkał tu Alfred Sprotte, komendant obozów pracy w Górach Sowich.

Gospodarstwo agroturystyczne "Dom z duszą" zostało założone przez Państwa Podhajskich w 2009 roku. W elegancko i bardzo komfortowo urządzonych trzech pokojach i jednym apartamencie może się łącznie zatrzymać 20 osób. Zachowano, oryginalne schody z solidnego kamienia, które są niemym świadkiem historii tego domu.

Z sielskiej atmosfery gospodarstwa agroturystycznego"Dom z duszą" korzystają goście z całej Polski, ale także z Belgii, Francji i Hiszpanii. Do Olszyńca trafili także Arabowie z Bahrajnu. wszyscy wyjeżdżają zachwyceni.

Przez posesje Państwa Podhajskich przepływa Potok Wałbrzyski. Turyści mogą wypoczywać w hamaku słuchając szumu górskiej rzeczki. Obejście i duże podwórze w gospodarstwie agroturystycznym "Dom z duszą" są pięknie utrzymane. Wszędzie panuje wzorowy porządek.

W przestronnej sali na pierwszy pietrze znajduje się prawdziwa scena z budką suflera. To chyba jedyne gospodarstwo agroturystyczne na Dolnym Śląsku, w którym można zorganizować przedstawienie teatralne. Dom urządzony jest stylowymi i eleganckimi meblami. Nawet piece pochodzą z epoki. Oryginalny, XIX-wieczny piec chlebowy nie tylko zdobi kuchnię, ale również służy do wypieku własnego chleba i innych wypieków.

Z Państwem Emilią i Wiesławem Podhajskimi mieszkają w "Domu z duszą" dwa przyjacielskie psiaki Tara i Basza.

Decyzja o uruchomieniu gospodarstwa agroturystycznego zapadła kiedy zdecydowaliśmy się opuścić Warszawę, w której spędziliśmy prawie całe dorosłe życie. Pochodzimy jednak ze Szczawna Zdroju i osiedlenie się w Olszyńcu było dla nas powrotem w strony rodzinne - mówi Pan Wiesław Podhajski.