Ruiny Zamku Rogowiec

Pierwsza wzmianka o zamku Rogowiec pochodzi z dnia 8 września 1292 roku. Zbudowany z rozkazu Bolka świdnickiego pod koniec wieku XIII zamek pełnił funkcję kasztelanii.

Pałac Struga

Pałac wzniesiony w II połowie XVI w. przez ród Czettritzów początkowo miał charakter dworu obronnego. W XVII i XVIII przebudowany został na rezydencję barokową.

Pałac Jedlinka

Pierwsze wzmianki o tej rezydencji pochodzą z XIV wieku, a prawdziwy rozkwit rozpoczyna się w XVIII wieku, gdy właścicielem jest Austriacki Feldmarszałek Hans Christopfh von Seher – Thoss.

Ułańska szarża na Czerwonym Wzgórzu

Struga to dziś mała miejscowość w powiecie wałbrzyskim. Niewielu jednak pamięta, że do najbardziej znanej bitwy w okolicach Wałbrzycha, doszło właśnie tutaj w dobie wojen napoleońskich. Wtedy to 15 maja 1807 roku na Czerwonym Wzgórzu stanęły naprzeciw siebie wojska pruskie pod dowództwem mjr. Losthina oraz siły koalicji napoleońskiej, w których główną role odegrać mieli polscy ułani, lansjerzy z pułku Legii Nadwiślańskiej. Według legendy czerwona ziemia w okolicach Strugi zyskała swoją barwę, po tym jak wsiąknęła w nią krew poległych żołnierzy.

Historia pewnej góry

Niepozorną górę Säuferhöhen (716 m n.p.m) w Górach Sowich przemianowano po 1945 roku na swojsko brzmiącą Osówkę. Położona w niewielkim grzbiecie masywu Włodarza, na południowy wschód od miejscowości Głuszyca, skrywa jedną z największych tajemnic II wojny światowej. Dziś Osówka jest popularną atrakcją turystyczną, choć w okolicy Głuszycy są miejsca, które ciągle czekają na swoich odkrywców…

Zamek Grodno w Zagórzu Śląskim

Powstał w XIII wieku jako jedno z ogniw systemu ochronnego na południowej granicy księstwa Świdnicko - Jaworskiego. Początkowo w rękach Piastów, potem Czechów mocno związanej z Polską rodziną panów z Łągowa. Kolejnym właścicielem jest feudał niemiecki Jerzy von Eben.

Ruiny Zamku Radosno

Nad doliną rzeczki Sokołowiec, na wysokim, urwistym wzgórzu w masywie Suchawy (928 m n.p.m.) znajdują się pozostałości zamku Radosno. Wybudował go w II połowie XIII w. książę świdnickojaworski Bolko I, jako jedno z ogniw systemu obrony (razem z Rogowcem i Nowym Dworem), który strzegł drogi do Zamku Książ. Zamek w Radośnie wznoszono prawdopodobnie w dwóch etapach. W pierwszej kolejności zbudowano z łamanego kamienia wolno stojącą cylindryczną wieżę (zewnętrzna średnica 7,2 metra) usytuowaną w obrębie drewnianych umocnień. Potem dopiero na ich miejscu postawiono kamienne mury, które utworzyły dziedziniec czworoboczny o powierzchni około 630 m2, a w jego obrębie usytuowano budynki mieszkalne, także z kamienia.