Ruiny Zamku Rogowiec

Pierwsza wzmianka o zamku Rogowiec pochodzi z dnia 8 września 1292 roku. Zbudowany z rozkazu Bolka świdnickiego pod koniec wieku XIII zamek pełnił funkcję kasztelanii.

Pałac Struga

Pałac wzniesiony w II połowie XVI w. przez ród Czettritzów początkowo miał charakter dworu obronnego. W XVII i XVIII przebudowany został na rezydencję barokową.

Pałac Jedlinka

Pierwsze wzmianki o tej rezydencji pochodzą z XIV wieku, a prawdziwy rozkwit rozpoczyna się w XVIII wieku, gdy właścicielem jest Austriacki Feldmarszałek Hans Christopfh von Seher – Thoss.

Ułańska szarża na Czerwonym Wzgórzu

Struga to dziś mała miejscowość w powiecie wałbrzyskim. Niewielu jednak pamięta, że do najbardziej znanej bitwy w okolicach Wałbrzycha, doszło właśnie tutaj w dobie wojen napoleońskich. Wtedy to 15 maja 1807 roku na Czerwonym Wzgórzu stanęły naprzeciw siebie wojska pruskie pod dowództwem mjr. Losthina oraz siły koalicji napoleońskiej, w których główną role odegrać mieli polscy ułani, lansjerzy z pułku Legii Nadwiślańskiej. Według legendy czerwona ziemia w okolicach Strugi zyskała swoją barwę, po tym jak wsiąknęła w nią krew poległych żołnierzy.