V Dyktando Miejskie w Głuszycy

DSC 0155 850x565 SmallZ okazji Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego Miejska Biblioteka Publiczna w Głuszycy po raz piąty zorganizowała Dyktando Miejskie. Konkurs, którego głównym celem jest kultywowanie tradycji posługiwania się poprawną polszczyzną oraz popularyzowanie kultury języka ojczystego, objął honorowym patronatem Starosta Wałbrzyski Jacek Cichura oraz Burmistrz Głuszycy Roman Głód. Do rywalizacji o tytuł Mistrza Ortografii 2017 w sobotni poranek 18 lutego przystąpiły 22 osoby.
Uczestnicy tegorocznego konkursu startowali w dwóch kategoriach: indywidualnej oraz drużynowej. Swoje umiejętności dotyczące posługiwania się ojczystym językiem „pisanym” sprawdzały także dwie osoby, które od wielu lat mieszkają poza granicami Polski (w Australii i w Niemczech).
W Dyktandzie wzięła także udział wiceprzewodnicząca Rady Powiatu Wałbrzyskiego Grażyna Owczarek, która aktywnie włączyła się w organizację całego przedsięwzięcia. Burmistrza Głuszycy reprezentował zastępca – pan Grzegorz Szymański, który wspierał zawodników biorących udział w Dyktandzie.
Zwycięzcą w kategorii do 18 roku życia został Dominik Przybylski, który odebrał nagrodę ufundowaną przez Burmistrza Głuszycy. Nagrodę za prawidłowe wskazanie tytułu książki, której fragment odczytano podczas konkursu odebrała Katarzyna Herda. Mistrzem Ortografii 2017 został Tadeusz Bańkowski (drugie miejsce - Renata Gileta, trzecie - Katarzyna Herda). W konkurencji drużynowej najlepszą okazała się ekipa z Niepublicznej Szkoły Podstawowej Fundacji Jawor z Głuszycy Górnej.
Dla wszystkich uczestników przygotowano pamiątkowe długopisy oraz dyplomy uczestnictwa w V Dyktandzie Miejskim. Fundatorami nagród dla zawodników pełnoletnich byli: Starostwo Powiatowe w Wałbrzychu, John Cotton Europe Sp. z o.o., oraz Centrum Kultury – Miejska Biblioteka Publiczna w Głuszycy.
Podziękowanie dla starostyDSC 0095 850x565 Small