Teatr Dramatyczny 2-4 luty 2018

WIELKIE POWROTY: WIELCY INNI I ZAPOLSKA!

W „Szaniawskim” weekend biografii –  na scenie cała plejada wybitnych postaci!

Zapraszamy na piątek stand-upów teatralnych z tekstami autorstwa Jacka Kozłowskiego
(scenarzysty „Rozmów w tłoku” z Szymona Majewskiego Show).
Po raz pierwszy, w jeden wieczór podwójny pokaz WIELKICH INNYCH!

W krzywym zwierciadle satyry kultowe postaci, w brawurowym wykonaniu:
Mirosławy Żak, Rafała Kosowskiego i Włodzimierza Dyły!

Koniecznie! Warto od razu dwa – lepsze niż zabawa karnawałowa!

W sobotę i niedzielę przebojowe spotkanie z kolejną postacią Superstar!
Nasz wielokrotnie nagradzany na wielu prestiżowych festiwalach hit ZAPOLSKA SUPERSTAR wraca na wałbrzyską scenę!
Wszystkim pokazom towarzyszy doskonała muzyka na żywo!

„WIELCY INNI: JEZUS, GOMBROWICZ, OSIECKA”

Stand-up MIROSŁAWY ŻAK

Tekst: Jacek Kozłowski
Aranżacja piosenek: LieBerKnapp Trio
w składzie: Wojciech Bergander (bass), Remigiusz Knapik (klawisze), Bartłomiej Libera (perkusja)

Trzy figury, trzy pomniki, trzy legendy zabierają głos.
Wielcy Inni: pogrążeni w resentymentach, małostkowi, śmieszni. Wrzuceni w konwencję kabaretu, programowo niepoważni, mogą wreszcie przemówić najbardziej „własnym” głosem.

Jezus Chrystus: przemiły neurotyk opowie o konsekwencjach edypalnego konfliktu z Bogiem Ojcem.
Witold Gombrowicz: nieśmiały szowinista zabłyśnie w kiepskim stylu.
Agnieszka Osiecka: upomni się o tożsamość  poetki-alkoholiczki, w kraju, gdzie pić wypada wyłącznie poetom.

NAGRODY: MIROSŁAWA ŻAK
Najlepsza aktorka festiwalu Koszalińskie Konfrontacje Młodych „m-teatr” 2014
NAGRODA AKTORSKA na 13. Ogólnopolskim Przeglądzie Monodramu Współczesnego w Warszawie

2 lutego 2018 / piątek / godz. 19.00 / Scena Kameralna

Wielcy inni Jezus Gombrowicz Osiecka tv srednie

„WIELCY INNI 2: DEPRESJE. SZYMBORSKA, RYMKIEWICZ, BIELICKA”

Tekst i reżyseria: Jacek Kozłowski
Projekt scenografii: Karolina Pająk

Opieka artystyczna: Maciej Podstawny
Inspicjent: Iwona Skiba

Obsada: Mirosława Żak, Włodzimierz Dyła [gościnnie], Rafał Kosowski

aranżacja piosenek:

Wojciech Bergander (kontrabas), Bartłomiej Libera (perkusja), Piotr Dziadkowiec (piano), Beniamin Drożdżal (realizacja dźwięku, mix).

Nagrania zostały zrealizowane przez studentów Instytutu Jazzu PWSZ w Nysie.

Spektakl powstał w koprodukcji z Teatrem Łaźnia Nowa w Krakowie
oraz 8. Międzynarodowym Festiwalem Teatralnym Boska Komedia w Krakowie.

Druga odsłona wałbrzyskiego stand-upu teatralnego Jacka Kozłowskiego.
Trzech bohaterów, trzech aktorów i trzy monologi. Wisława Szymborska, Jarosław Marek Rymkiewicz,
Hanka Bielicka. Wybrani z bogatego pejzażu narodowych mitologii i symboli, ludzie-idiomy zabierają głos.
Szalona zabawa zbiorowymi wyobrażeniami, kulturowymi normami i wielkimi hasłami.
Żarty i opowieści, prezentowane przez komików, składają się na prześmiewczy, ostry portret „polskich super-bohaterów”. Wielcy Inni uchwyceni zostają w momencie depresji, ale ich depresja jest obłędnie śmieszna!

2 lutego 2018 / piątek / godz. 20.30 / Scena Kameralna

Wielcy inni depresje TV srednie

„ZAPOLSKA SUPERSTAR (czyli jak przegrywać, żeby wygrać)”

reżyseria: Aneta Groszyńska
tekst i dramaturgia: Jan Czapliński
scenografia i kostiumy: Tomasz Walesiak
muzyka: Marcin Liweń

Pamiętamy ją głównie jako autorkę „Moralności pani Dulskiej”, ale swoją biografią, ilością pozostawionych tekstów, talentem i skalą zainteresowań – mogłaby obdzielić kilku artystów.

Artystka wyśmiewana, bagatelizowana, walcząc z chorobą i nędzą, parła do przodu. Swoim życiem postawiła nam niesłabnące wyzwanie – nie poddawać się. Awanturować. Walczyć o swoje. Wygrywać porażki.

Na podstawie biografii Gabrieli Zapolskiej tworzymy teatralny zabawny muzyczny kolaż biograficzny.
W scenerii prowincjonalnej świetlicy, stawiamy pomnik jednej z zapomnianych bohaterek, i zadajemy widzom pytanie: czy już żyjesz pełnią życia?

NAGRODZONY!!!

• FINALISTA 22. Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej.
  • GRAND PRIX, czyli WIELKA NAGRODA PUBLICZNOŚCI i Nagroda Promocyjna im. Kazimierza Krzanowskiego dla zespół aktorskiego na 52. Przeglądzie Teatrów Małych Form KONTRAPUNKT 2017 w Szczecinie
  • Nagroda GRAND PRIX  XXI Festiwal Komedii TALIA’2017 w Tarnowie
  • Wyróżnienia aktorskie za role w spektaklu dla: Sary Celler-Jezierskiej, Joanny Łaganowskiej i Ireny Sierakowskiej na XVI Festiwalu Dramaturgii Współczesnej „Rzeczywistość Przedstawiona” w Zabrzu

3 lutego 2018 / godz. 19.00 / Scena Kameralna