Propozycja Teatru Dramatycznego na 38 tydzień

TEATR DRAMATYCZNY IM. J. SZANIAWSKIEGO W WAŁBRZYCHU

20 - 24 września 2017

KIEDY MÓJ TATA ZMIENIŁ SIĘ W KRZAK – PREMIERA W SZKOLE!

na podstawie książki Mój tata krzak Joke van Leeuwen, tłumaczenie: Jadwiga Jędryas

Reżyseria: Jakub Skrzywanek
Adaptacja i dramaturgia: Klaudia Hartung-Wójciak
Działania edukacyjne: Dorota Kowalkowska,
Współpraca pedagogiczna: Małgorzata Simm, Ewa Węgrzyn-Jonek
Scenografia i kostiumy: Agata Skwarczyńska
Muzyka: Anna Stela
Konsultacje merytoryczne: Elżbieta Krawczyk (CEO)

Obsada: Angelika Cegielska, Michał Kosela, Karolina Krawiec, Ryszard Węgrzyn, Irena Wójcik

Teatr w szkole. Pierwsza w Polsce adaptacja książki holenderskiej autorki Joke van Leeuwen, przetłumaczonej specjalnie dla wałbrzyskiego Teatru Dramatycznego przez Jadwigę Jędryas
z Wydawnictwa DWIE SIOSTRY.

Spektakl „Kiedy mój tata zmienił się w krzak” jest historią o wojnie i uchodźstwie, ukazaną
z perspektywy kilkuletniej dziewczynki – Tody. Tożsamość narratorki nie jest tu jednak określana tylko poprzez status uchodźcy i doświadczenie wojenne. Historia Tody jest przede wszystkim opowieścią
o jej domu, wyobraźni, wspomnieniach, babci i listach od ojca, który zmienił się w krzak. Podróż opowiadana przez Todę jest zapisem tego, jak dziewczynka widzi świat, który w obliczu stawianych przez nią podstawowych pytań, wydaje się być jeszcze bardziej absurdalny i pozbawiony logiki.

Tym razem to teatr odwiedza szkoły. Przedstawienie obejrzą uczniowie w swoich placówkach edukacyjnych.

Spektaklowi towarzyszyć będzie cykl działań edukacyjnych i pedagogicznych. Za przygotowanie warsztatu do spektaklu oraz działań edukacyjnych odpowiedzialne są:
Dorota Kowalkowska – pedagożka teatru (TDSz) oraz Małgorzata Simm i Ewa Węgrzyn-Jonek – pedagożki wałbrzyskich szkół.
Konsultacji merytorycznych do projektu udziela Elżbieta Krawczyk z Centrum Edukacji Obywatelskiej.

Premiera spektaklu odbędzie się 20 września 2017, o godz. 18.00 w Zespole  Szkół Nr 1 w Wałbrzychu im. Ignacego Paderewskiego w Wałbrzychu.

W sumie do końca roku KIEDY MÓJ TATA ZMIENIŁ SIĘ W KRZAK Teatr Dramatyczny w Wałbrzychu zagra w szkołach 32 razy.

Produkcja spektaklu została dofinansowania w ramach 2. Edycji Konkursu im. Jana Dormana organizowanego przez Instytut  Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Więcej informacji na stronie: www.dorman.e-teatr.pl

Współfinansowanie ze środków z budżetu Województwa Dolnośląskiego.

• Konkurs im. Jana Dormana na produkcję spektaklu prezentowanego w szkołach wynika z potrzeby podniesienia jakości artystycznej przedstawień pokazywanych w placówkach oświatowych. Ideą konkursu jest z jednej strony wspieranie szkoły poprzez kształtowanie bogatej i różnorodnej oferty spektakli przygotowanych z myślą o wieku i potrzebach uczniów oraz specyficznych szkolnych warunkach, z drugiej zaś – wspieranie mobilności teatrów i otwieranie ich na wyzwania bezpośredniego kontaktu z widzem poza murami ich instytucji. Patronem konkursu jest Jan Dorman – wybitny twórca polskiego teatru, reżyser i pedagog, wieloletni dyrektor Teatru Dzieci Zagłębia w Będzinie.

PREMIERA:
20 września 2017 / godz. 18.00 / Zespół Szkół Nr 1 im. I. Paderewskiego w Wałbrzychu
21 września 2017 / godz.10.00 i 12.30 / Zespół Szkół Nr 1 im. I. Paderewskiego w Wałbrzychu

TUTAJ JEST WSZYSTKO

/na podst. „Książki wszystkich rzeczy” Guusa Kuijera/
Tłumaczenie: Jadwiga Jędryas

Reżyseria, lalki, domki: Magdalena Miklasz

Adaptacja tekstu i wideo: Amadeusz Nosal

Scenografia, kostiumy, światło: Mirek Kaczmarek

Opracowanie muzyczne: Anna Stela

Obsada: Sara Celler-Jezierska, Dorota Kowalkowska, Joanna Łaganowska,
Filip Perkowski, Piotr Tokarz, Ryszard Węgrzyn
Głos: Jakub Skrzywanek

Wzruszający spektakl dla całych rodzin. Oparta na kultowej „Książce wszystkich rzeczy” opowieść o 9-letnim Thomasie, którego rodzina skrywa pewien sekret. Przeżycia głównego bohatera mieszają się ze światem jego wyobrażeń, który stanowi sferę ucieczki od rzeczywistych problemów.
Przygody Thomasa toczą się niejako pod ogólnym hasłem „poszukiwania szczęścia” jako konstruowania świadomości. To poszukiwanie jest też rodzajem oporu wobec otaczającej go sytuacji.
Thomas widzi to, czego inni zobaczyć nie mogą. I właśnie ten, odkształcony w wyobraźni Thomasa świat, jest główną inspiracją spektaklu.
Już ponad 50 razy w Wałbrzychu!

Spektakl poruszył młode jury festiwalu KORCZAK 2016, które przyznało mu swoją nagrodę – Ziarenko.

Spektakl zrealizowano w ramach Konkursu im. Jana Dormana. Konkurs organizowany jest przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Więcej informacji na stronie: www.dorman.e-teatr.pl

Współfinansowanie ze środków z budżetu Województwa Dolnośląskiego.

Na „TUTAJ JEST WSZYSTKO” oferujemy BILET FAMILIJNY w cenie 12 zł od osoby (co najmniej jedna osoba poniżej 18. roku życia).

23 września 2017 / godz. 18:00 / Duża Scena
24 września 2017 / godz. 18:00 / Duża Scena

REZERWACJA BILETÓW:
Biuro Współpracy z Publicznością / tel. 74 648 83 01 (do 03); http://bilety.teatr.walbrzych.pl/

Teatr Dramatyczny 2 3 24.09.2017 tv tjw srednie

teatr dramatyczny 20 21.09.2017 TV srednie