Zakończenie projektu Dolnośląskiej Stolicy Kultury 2016

Dawno, dawno temu, za siedmioma górami za siedmioma lasami rozpoczęła się nasza bajka, która właśnie dobiegła końca. 

W marcu 2016 roku rozstrzygnięty został konkurs na Dolnośląską Stolicę Kultury, którą w tym roku, decyzją Sejmiku Województwa Dolnośląskiego, został Powiat Wałbrzyski. Zaplanowaliśmy w sumie 20 wydarzeń , które odbywały się we wszystkich 8 gminach Powiatu. Wsparcia udzielili nam nie tylko przedstawiciele samorządów ale Centra Kultury, Biblioteki, Przedsiębiorcy, a przede wszystkim sami mieszkańcy. To dzięki nim i pomysłodawcom konkursu udało nam się z sukcesem zrealizować tak ogromne przedsięwzięcie. 

Spotkaliśmy się po raz pierwszy 23 kwietnia br. na uroczystym otwarciu w Teatrze Zdrojowym w Szczawnie Zdroju. Dolnośląską Stolicę Kultury rozpoczął barwny korowód prowadzony przez najmłodszych artystów Zespołu Pieśni i Tańca Wałbrzych. Starosta Wałbrzyski Jacek Cichura otrzymał od Członka Zarządu Województwa Dolnośląskiego - Tadeusza Samborskiego, spory ciężar - Klucz do Dolnośląskiej Stolicy Kultury, który stał się naszym znakiem rozpoznawczym. 

Dźwigamy ten ciężar z dumą i trudno będzie nam się z nim rozstać bez uronienia pożegnalnej łzy. 
To właśnie na otwarciu zagościła do nas kultura przez duże K. Gwiazdą wieczoru był obsypany nagrodami Zespół Tańca Ludowego Uniwersytetu im. M. Skłodowskiej Curie z Lublina. Feeria barw, przepiękne stroje, niesamowicie zdolni, młodzi ludzie obudzili w naszych sercach pewną inną wrażliwość. Większą czułość na odbiór kultury i większe dla niej zrozumienie. 

Zapach domowego kresowego chleba, obrazy pól malowanych zbożem rozmaitem, pozłacanych pszenicą, posrebrzanych żytem przynieśli do nas artyści warszawscy, którzy zostaną w naszych sercach jak rodzina : Aurelia Sobczak, Barbara Droździńska i Stanisław Górka. To oni swoimi cudownymi występami przenosili nasze dusze utęsknione do dawnych, rodzinnych stron. To oni kołysali nas nutami ze Lwowa, Wilna, Podola. Dumali z nami na więcej niż tylko dwa serca.

Wraz z nadejściem czerwcowych dni Robert Delegiewicz, aktor, muzyk, wokalista, artysta, stąd, z ziemi wałbrzyskiej, wspólnie z młodzieżą z naszych szkół zabrał nas w podróż- ze Strugi do czasów wczesnego średniowiecza- gdzie 1050 lat temu pierwszy władca Polan podejmował trudną decyzję, która zmieniła bieg naszej historii. Na własne oczy oglądaliśmy Chrzest Polski tak jakby rzeczywiście otaczał nas tamten świat.

Czerwcowe wieczory i aule Teatru Zdrojowego w Szczawnie Zdroju wypełniła muzyka poważna w wykonaniu najlepszych wirtuozów. Słuchając muzyki w wykonaniu najlepszych skrzypiec europejskiej sceny klasycznej miało się wrażenie, że deptakiem znowu spacerują damy w koronkowych kapeluszach i panowie w melonikach jak w XIX w. w Salzbrunie, gdzie swoje mistrzostwo prezentował kuracjuszom Wieniawski. Międzynarodowy Festiwal im. H. Wieniawskiego jest również kuźnią młodych talentów muzycznych, którzy prezentują swą sztukę wykonawczą szerokiej publiczności festiwalowej. 
Współpraca polsko – węgierska gminy Walim z miastem Harkakotony zainspirowała nas do zaprezentowania w plenerze wystawy polskiego malarstwa historycznego. Obrazy naturalnych rozmiarów stanęły w parku jordanowskim w centrum Walimia. Historię dzieł i ich twórców prezentował ponownie, tym razem w roli kustosza wystawy- Pan Robert Delegiewicz, któremu towarzyszyły białogłowy snujące dzieciom opowieści o losach polskich wojsk na przestrzeni wieków.

Następnie zatrzymaliśmy się w Jedlinie Zdroju gdzie smakując wyśmienitej zupy, sporządzanej według babcinych przepisów przez mieszkańców i restauratorów, oglądaliśmy plenerowe tańce i teatry. Muzyką z południa, zespół Mythos i towarzyszący mu zespół taneczny Sirtaki, ocieplił chłodny dzień, a atmosferę dodatkowo podgrzał występ Teatru Impuls prezentując niezwykły taniec ludzi i ognia.

Lipiec rozpoczął się tajemniczo - podczas I Powiatowego Sejmiku Regionalistów, wspólnie z Miejską i Powiatową Biblioteką Publiczną „ Biblioteka pod Atlantami”, próbowaliśmy zgłębić zagadki jakie kryje w sobie ziemia wałbrzyska. Dwudniowe wydarzenie zgromadziło miłośników regionu, felietonistów i łowców historycznych tajemnic. O historii, regionie, swojej pasji opowiadali : Grzegorz Czepil z Głuszycy, Krzysztof Szpakowski z Włodarza , Bartłomiej Romanowicz z PTTK Wałbrzych, Sława Janiszewska z Biblioteki pod Atlantami i pani dr. Hab. Dorota Sula z Muzeum Gross Rosen.

W każda niedzielę lipca i sierpnia w Parku Zdrojowym w Szczawnie Zdroju można było spotkać mieszkańców i kuracjuszy zasłuchanych w takty muzyki klasycznej oraz lat 20 – tych i 30 –tych XX wieku. Śpiewem i grą czarowali wałbrzyscy muzycy i artyści Agencji Artystycznej „ Wartki”.
Św. Anna przyniosła nam przegląd pieśni ludowej. Na scenie w Witkowie zaprezentowały się zespoły z naszego regionu prezentując niezwykłe połączenie muzyczno – religijnej kultury ludowej. Zespoły: „Olga”, „ Czerwone róże” , „ Grzędowianki” , „ Wiadrowianie” I „Radość”, pokazali nam jak piękna i niedoceniona jest kultura strzech.

Dawne dzieje przemysłowe, serce ziemi wałbrzyskiej – czarne złoto- przypomniały rówieśnikom dzieci ze szkół podstawowych i gimnazjalnych z powiatu prezentując swoje prace podczas wernisażu konkursu „ Tradycje górnicze ziemi wałbrzyskiej”. Młodzi ludzie pokazali, że tradycje górnicze są wciąż żywe w naszym regionie ,a my odkryliśmy niezwykłe talenty. O ciężkiej pracy górnika, czyhających niebezpieczeństwach i samej pracy opowiadał Pan Józef Waliszewski, emerytowany górnik boguszowski.

Ulewnym deszczem powitała nas pogoda podczas Festiwalu Bajek w Głuszycy. Nie zniechęciło to jednak przebrane za księżniczki, wiedźmy, smerfy i inne postacie bajkowe – najmłodszych. W przygotowane przebrania dzieci włożyły dużo własnej pracy i … sporą pomoc rodziców. Plenerowe bajanie dla wszystkich odegrała para aktorska: Bożena Oleszkiewicz - jako Czerwony Kapturek i Robert Delegiewicz jako wilk, gajowy i narrator.

We wrześniu spotkaliśmy się ze sztuką teatralną w wydaniu Krystyny Jandy. Odbywający się w Szczawnie Zdroju festiwal imienia aktorki przyciągnął rzesze miłośników jej talentu i sztuki drewnianych desek. Przez cztery dni sala Teatru Zdrojowego pękała w szwach. 

Złota polska jesień przyniosła Koncert Trzech Kultur w Jedlinie Zdroju w scenerii kościoła ewangelickiego. Agnieszka Świerczyńska – Sokolnicka, Dorota Zawadzka i Voytek Soko zaprezentowali koncert Sacrum, w którym przeplatały się elementy kultury chrześcijańskiej, żydowskiej, ewangelickiej i prawosławnej. 

Nasze ścieżki wychodziły często poza granice dzisiejszej Polski. Podczas II biesiady kresowej w Starych Bogaczowicach sięgaliśmy, do Kresów- stron rodzinnych naszych dziadków. Przy opowieściach Przesiedlonych, akompaniamencie kresowych nut i w towarzystwie Zespołu Prialica z Grodna, Mieszkańcy Starych Bogaczowic ugościli nas kresową kuchnią, trunkiem i historią. 

Następnie przenieśliśmy się na Zamek Grodno gdzie znów odżyły echa dawnych wieków. W średniowiecznej scenerii zagościła muzyka z epoki w nowoczesnych i tradycyjnych aranżacjach. W średniowiecznych trubadurów wcielili się członkowie zespołów Roderyk , Tryzna i Viatores prezentując muzykę dworską i epicką.

W listopadzie ruszyliśmy szlakiem szarej piechoty, zapraszając mieszkańców na patriotyczne śpiewanie do Głuszycy. Koncert „Piosenek z pożółkłych pocztówek” zaprezentował zespół „Reaktywacja Band”, który następnie porwał publiczność do wspólnego śpiewania. Na scenie zaprezentowali się również najmłodsi mieszkańcy Głuszycy – Laureaci Gminnego Konkursu na Pieśń Patriotyczną.

Zbliżające się święta Bożego Narodzenia było okazją do zaprezentowania artystycznej twórczości dziecięcej. Cieszy serce fakt, że mamy tak zdolne młode pokolenie. Dzieci ze szkół podstawowych oraz gimnazjalnych wspólnie z rodzicami przygotowały wspaniałe szopki bożonarodzeniowe, a wspólnie z gośćmi oraz kapelą góralską „ONDRASZKI” wyśpiewywały kolędy w boguszowskim Centrum Kultury.

10 grudnia br. Przyszedł czas na uroczyste podsumowanie projektu Dolnośląskiej Stolicy Kultury, podczas którego wystąpił chór RENOMA z Głuszycy, pokaz artystyczny Aurelii Sobczak, Stanisława Górki i Barbary Droździńskiej oraz koncert Zespołu Pieśni i Tańca „ŁANY” Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.

Zarząd Powiatu Wałbrzyskiego składa podziękowania Marszałkowi Województwa Dolnośląskiego Panu Cezaremu Przybylskiemu, szczególne podziękowania dla Członka Zarządu Województwa Dolnośląskiego Pana Tadeusza Samborskiego, dla Pani Dyrektor Departamentu Spraw Społecznych Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego Pani Wandy Gołębiowskiej, dla Pani Małgorzaty Sroczyńskiej – Kordys – Wydział Kultury Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego, a także dla Wójtów i Burmistrzów Gmin Powiatu Wałbrzyskiego, Dyrektorów Gminnych Centrów Kultury, Mieszkańcom Gminy Stare Bogaczowice oraz wszystkim tym, którzy przyczynili się do realizacji tego projektu. Ten sukces jest przede wszystkim Waszą zasługą.

 

Starostwo Powiatowe w Wałbrzychu

Godziny Pracy Starostwa

  • poniedziałek, środa, czwartek od godz. 7.30 do godz. 15.30;
  • wtorek od godz. 7.30 do 16.30
  • piątek od godz. 7.30 do 14.30.
  • Nr telefonu na portiernię: 74 84-60-500