1050 lat Chrztu Polski

W gminie Stare Bogaczowice w dniu 18 czerwca 2016r., działy się rzeczy niezwykłe. Zaproszeni na " Inscenizację 1050 lecia Chrztu Polski" - realizowanego w ramach Dolnośląskiej Stolicy Kultury, Goście - wyprawieni zostali w niesamowitą podróż do przeszłości. Do kraju pogańskich Słowian i ich księcia Mieszka. Na oczach kilkuset widzów ożyła historia z dawnych lat. Pod okiem doświadczonych aktorów, młodzież ze Starych Bogaczowic ,Strugi i okolicznych miejscowości, przedstawiła historię pogańskiej tradycji związanej z nocą Kupały, problemami młodej Polski związanymi z najazdami Germanów, poszukiwaniem sojuszników w Europie i rozterki Mieszka związane z nowym związkiem małżeńskim z czeską księżniczką Dobrawą. Iskrzyły miecze, spadła głowa Swarożyca i pojawił się symboliczny, pierwszy na ziemiach polskich krzyż. Niesamowici aktorzy, wspaniała asysta młodzieży zamieniła sobotnie popołudnie w niesamowity czas. Spektakl przyciągnął ogromne rzesze mieszkańców, wśród nich Starostę Wałbrzyskiego Pana Jacka Cichurę i Wicestarostę Pana Krzysztofa Kwiatkowskiego, posłankę na Sejm Panią Agnieszkę Kołacz - Leszczyńską, radnych Powiatu WAŁBRZYSKIEGO, Wiceprezydent Wałbrzycha Zygmunt Nowaczyk,Burmistrza Szczawna Zdroju Marka Fedoruka, Prezesa PSL Wałbrzych Piotra Zimnickiego, radnych gminy Stare Bogaczowice i wielu wielu innych gości, których nie sposób wprost wymienić. Program imprezy był bardzo bogaty, poprzedzony występami najmłodszych mieszkańców gminy ze szkoły w Strudze. Był konkurs na najładniejszy wianek co sprawiło, że powietrze wypełnił zapach jaśminu i polnych kwiatów. Wszystko to w otoczeniu parku pałacu w Strudze. Kto nie był i nie widział niech żałuje - następne w kalendarzu imprez to Międzynarodowy Festiwal H. Wieniawskiego (23-26.06 -Szczawno - Zdrój), Plenerowa wystawa polskiego malarstwa historycznego przy Festiwalu Gulaszu w Walimiu ( 25 czerwca - Walim) oraz Teatry uliczne w trakcie Festiwalu Zupy w Jedlinie - Zdroju ( 26 czerwca) . szczegóły na stronie www.powiat.walbrzych.pl.ZAPRASZAMY!!!