Gwiazda otwarcia Dolnośląskiej Stolicy Kultury

Zespół Tańca Ludowego Uniwersytetu Marii Skłodowskiej – Curie w Lublinie był gwiazda otwarcia  Dolnośląskiej Stolicy Kultury. Zespól założony został w 1953 roku przez Stanisława Leszczyńskiego, wykładowcę UMCS. Głównym celem Zespołu jest roztańczenie i rozśpiewanie młodzieży akademickiej oraz uwrażliwienie jej na piękno muzyki, słowa, ruchu i gestu. Zespół liczy około 300 osób a dotychczas tańczyło w nim ponad 8000 studentów.

Zespół ma na swoim koncie 8000 występów, 301 wojaży zagranicznych do 56 krajów na 5 kontynentach.  Koncerty Zespołu transmitowane były przez Eurowizję oraz telewizyjno – radiowe programy lokalne wielu krajów. W 1988 roku Zespół reprezentował kontynent europejski na uroczystym otwarciu Igrzysk Olimpijskich w Seulu. Obok działalności artystycznej towarzyszy Zespołowi stała aktywność społeczna. Z inicjatywy Zespołu powstała Fundacja poslko – holenderska „ Pod Wspólnym Dachem”, która niesie pomoc ludziom niepełnosprawnym.

Zespół ma na swoim koncie liczne nagrody i wyróżnienia dla przykładu :

Złoty Krzyż Zasługi, Srebrna Kolia XXIv Świtowego Festiwalu Folklorystycznego w Dijon, Złota Artemida na Festiwalu Folklorystycznym w Efezie, Medal Komisji Edukacji Narodowej.

Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego