Na Ogrodowej znowu najmłodsi mistrzami ortografii!!!

Już po raz ósmy 4 kwietnia odbył się w Zespole Szkół nr 5 w Wałbrzychu powiatowy konkurs Mistrz Ortografii.

Tegoroczna edycja przyciągnęła reprezentantów 11 szkół, rywalizujących o tytuł najlepszego z najlepszych. Zawiłości języka pisanego zmuszały do zapisu zwrotów: wte i wewte, esy-floresy, lelum polelum czy słów miszmasz, mozzarella, kogel-mogel.

Zwyciężyli reprezentanci Gimnazjum nr 13 przy Zespole Szkół nr 2 w Wałbrzychu- Marika Rybak - I miejsce i Weronika Nitka- miejsce III.

Pomiędzy dziewczynami zasłużone II miejsce zajął Robert Mazelle - reprezentant Zespołu Szkół nr 1 w Wałbrzychu.

Każdego roku coraz trudniej wynajduje się językowe zagadki dla uczniów, którzy stają się tak wielkimi specjalistami - mówią organizatorzy, poloniści z wałbrzyskiego "Mechanika". Każdy z nas miewa problemy z ortografią i choć ciągle twierdzimy, że komputery sprawdzą błędy za nas, nie wiadomo jak, usterki językowe pojawiają się w wielu tekstach! Autorzy słowa pisanego doświadczają wówczas wstydu. Zatem wszyscy tęsknimy za poprawnością, podskórnie wyczuwamy, że pismo jest częścią każdego z nas. Warto zatem dbać o nie i konkurs tę ideę już od lat szerzy.

Drużynowo za 13 Gimnazjum znaleźli się PG nr 6 - II miejsce i ZS nr 1 - III miejsce.

Dyktando 2012

pdf

Fundatorem nagród był Starosta Wałbrzyski, który już od 8 lat obejmuje konkurs honorowym patronatem.

ortografia1

ortografia2  ortografia3