Na szczycie góry Choina, na wysokości ok. 450 m., stoi jeden z najlepiej zachowanych średniowiecznych zamków sudeckich - Zamek Grodno.
Został zbudowany w XIII w., prawdopodobnie przez księcia świdnickiego Bolka I. Właściciele zamku zmieniali się bardzo często, a byli nimi zarówno cesarzowe, książęta, biskupi, możne rody, jak i miejscowa szlachta, rycerze rozbójnicy, a nawet chłopi. Budowla od 1774 roku została opuszczona, by przez kolejnych właścicieli, po częściowej odbudowie stać się w XIX wieku romantycznymi ruinami, chętnie odwiedzanymi przez turystów. Od 2008 roku właścicielem zamku jest Gmina Walim, która dzięki pozyskiwanym dofinansowaniom systematycznie zabezpiecza konstrukcje zabytkowe zamku, co poprawia jego stan techniczny, chociaż nie zmienia wizerunku zewnętrznego, pozostawiając Grodno autentycznym.
Założenie zamku zostało dostosowane do ukształtowania terenu, stąd jego mocno wydłużony kształt. Na najwyższej skale zbudowano potężną wieżę zamku górnego. Z tarasu wieżowego roztacza się piękny widok na Jezioro Bystrzyckie, Góry Sowie, Góry Wałbrzyskie oraz Podgórze Sudeckie. Wzgórze zamkowe otoczone jest starodrzewem chronionym w rezerwacie przyrody "Góra Choina" . Na dziedzińcu zamkowym rośnie pomnikowa lipa, zwana lipą sądową.
Obiekt dostępny jest dla zwiedzających w miesiącach od maja do września:
- od poniedziałku do piątku od 9:00 do 18:00, przy czym ostatnie wejście o godz. 17:00 - w soboty, niedziele i święta od 9:00 do 19:00, ostatnie wejście o 18:00. Natomiast w miesiącach od października do kwietnia:
-od poniedziałku do piątku od 9:00 do 17:00, przy czym ostatnie wejście o godz. 16:00 - w soboty, niedziele i święta od 9:00 do 18:00, ostatnie wejście o 17:00.
Muzeum jest nieczynne w Niedzielę Wielkanocną, 1 XI, 24 XII oraz 25 XII.
Więcej informacji na www.grodnozamek.pl, www.facebook.com/zamekgrodno lub pod nr tel. 74 84 57 230