II Forum Samorządowe

Ponad 120 przedstawicieli administracji wojewódzkiej, powiatowej, gminnej, prezydentów, burmistrzów, wójtów, przedstawicieli rad wszystkich szczebli wzięło udział w II Forum Samorządowym, które odbyło się 24 września 2016 r. w Kamieńcu Ząbkowickim. Wśród obecnych byli również samorządowcy z Powiatu Wałbrzyskiego w tym min. Starosta Wałbrzyski Pan Jacek Cichura, Burmistrz Szczawna Zdroju Pan Marek Fedoruk, czy Burmistrz Głuszycy Pan Roman Głód. Organizatorem spotkania było Duszpasterstwo Parlamentarzystów i Samorządowców Diecezji Świdnickiej. Podczas sobotniego forum bp Ignacy Dec zaznaczył ,iż „każdy samorządowiec powinien czuć się sługą społeczności, przez którą został wybrany i zabiegać o dobro wspólne, natomiast kiedy pojawiają się pokusy by sprawować władzę z korzyścią dla siebie, dobry samorządowiec powinien je jak najszybciej oddalić dla dobra społeczności”. Forum Samorządowe jest okazja do tego, by wymienić się ze sobą doświadczeniami. Podczas programu uczestnicy mieli również możliwość poznania ciekawych rozwiązań, które będą mogły służyć społecznościom lokalnym. Tym razem tematem wiodącym była geotermia. Z wykładem „Geotermia – szansa dla samorządów” wystąpił dr inż. Piotr Długosz, m.in. prezes Zarządu „Geothermal”. Ks. Sławomir Augustynowicz wspomniał, iż celem duszpasterstwa parlamentarzystów i samorządowców jest pomoc w budowaniu właściwej hierarchii wartości. Temu powinna służyć formacja od strony moralnej, etycznej i merytorycznej, aby być skutecznym w swoim działaniu, ale też budować autorytet samorządowca, a wszystko w oparciu o naukę społeczną Kościoła. Drogą do tego celu są m.in. pielgrzymki czy spotkania organizowane przez duszpasterstwo samorządowców, na których włodarze miast, gmin, radni spotykają się ze sobą pomimo politycznych różnic.

Foto użyczone: swidnica.gosc.pl / Mirosław Jarosz