Nie o zemstę, lecz o pamięć wołają Ofiary

"Nie o zemstę, lecz o pamięć wołają Ofiary" - n. n.

To hasło przyświecało wszystkim zebranym w niedzielę 10 lipca w Legnicy, chcącym upamiętnić Ofiary Banderowskiego Ludobójstwa na Kresach Wschodnich II RP.
Uroczystość rozpoczęła się mszą św. w kościele pod wezwaniem św. Jana Chrzciciela, po czym uczestnicy przemaszerowali do Zamku Piastowskiego, gdzie odbyły się oficjalne uroczystość 73 rocznicy Ludobójstwa na Wołyniu oraz 72 rocznicy Ludobójstwa w Małopolsce Wschodniej
Organizatorem legnickich uroczystość był Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego. Obecnych było setki osób w tym min. Starostwa Wałbrzyski Jacek Cichura i Prezes PSL w Wałbrzychu Piotr Zimnicki.

"Szacuje się, że na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej mogło zginąć nawet 200 tys. Polaków. Dokładna liczba ofiar nie jest znana.
Uroczystość upamiętnienia ofiar Rzezi Wołyńskiej odbyła się w przeddzień rocznicy tzw. krwawej niedzieli, dniu pogromu dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na Polakach 11 lipca 1943 r. na Wołyniu. Tego dnia z rąk członków Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów (OUN) i Ukraińskiej Powstańczej Armii (UPA) zginęło w męczarniach ok. 11 tys. Polaków."