Galeria sztuki w Starostwie - "Polskie Malarstwo Historyczne"

W budynku Starostwa Powiatowego w Wałbrzychu przez okres wakacyjny dostępna jest wystawa „Polskie Malarstwo Historyczne” . Wystawa zorganizowana w ramach projektu Dolnośląska Stolica Kultury dofinansowanego z budżetu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego.

Malarstwo historyczne znane od starożytności swój największy rozkwit przeżywało w XIX stuleciu. Głównym tematem nurtu są wydarzenia historyczne związane z dziejami państw, narodów lub wybitnych osobistości. Artyści największą uwagę przywiązywali do detali – elementów uzbrojenia, elementów stroju itp. Na naszym terenie szczyt rozwoju  malarstwa historycznego to II poł. XIX wieku – wtedy tworzyli Jan Matejko, Artur Grottger, bracia Kossakowie, Józef Chełmoński – choć jemu bliżej do realizmu. Największe dzieła jak „ Chrzest Litwy”, „ Hołd pruski”, „Puławski pod Częstochową” można obejrzeć na I piętrze w Starostwie Powiatowym. Obrazy są prawie naturalnych rozmiarów i robią ogromne wrażenie. Zapraszamy wszystkich bardzo serdecznie. W razie potrzeby o wystawie opowie pracownik Starostwa ( pok. 112)