Zakończono obchody Dni Pionierów Osadnictwa na ziemiach odzyskanych...

W niedzielne popołudnie (17.05.2015r) w Zamku Piastowskim w Legnicy odbył się uroczysty finał Dolnośląskich Dni Pionierów Osadnictwa.

Uroczystość została zainicjowana przez Tadeusza Samborskiego, członka zarządu województwa dolnośląskiego, który powitał gości przybyłych na niedzielną uroczystość. Władze samorządowe województwa dolnośląskiego zorganizowały tę galę by podziękować pierwszym osadnikom i kombatantom za to, że zrealizowali hasło jednego z osadników „Tu wróciła Polska” - mówił Tadeusz Samborski. Podziękowania dla pionierów osadnictwa składało wielu gości, wśród nich marszałek województwa dolnośląskiego Cezary Przybylski, czy deputowany do Parlamentu Europejskiego Jarosław Kalinowski.

Uczestnikami spotkania byli również prof. Stanisław Nicieja - autor publikacji o tematyce kresowej, starosta wałbrzyski Jacek Cichura oraz inni starostwie ziemi dolnośląskiej.

Podczas spotkania wręczono odznaczenia i dyplomy PRO PATRIA, Zasłużony dla Województwa Dolnośląskiego. Odznaczeni wśród innych szanownych gości zostali m.in. Starosta Wałbrzyski Jacek Cichura, Piotr Zimnicki - Prezes Zarządu Powiatowego PSL w Wałbrzychu oraz Bogusław Uchmanowicz – Wiceprzewodniczący Rady Powiatu Wałbrzyskiego, który został odznaczony Krzyżem Czynu Zbrojnego Polskiej Samoobrony na Kresach Wschodnich Rzeczypospolitej Polskiej.

Podczas trwania gali obecni byli przedstawiciele grup rekonstrukcyjnych prezentujących mundury i akcesoria militarne z czasów II wojny światowej.

Finałem uroczystości była część artystyczna prezentująca pieśni patriotyczne i wojskowe oraz piknik Osadników.