Wielkie patriotyczne święto w Dziećmorowicach

W niedzielę 16 sierpnia, w kościele św. Jana Apostoła Ewangelisty w Dziećmorowicach, na zaproszenie księdza proboszcza Jarosława Zabłockiego, odbyły się w naszym powiecie uroczyste obchody jubileuszu 100. rocznicy Bitwy Warszawskiej, znanej także jako Cud Nad Wisłą.

Mszę świętą w intencji polskich sił zbrojnych, weteranów walk o niepodległość Polski, polskich żołnierzy poległych na frontach wojen oraz na służbie na całym świecie odprawił w odświętnie udekorowanym kościele ksiądz biskup senior Ignacy Dec. Kompanię honorową wystawiło Centrum Szkolenia Wojsk Inżynieryjnych i Chemicznych we Wrocławiu , a oprawę muzyczną mszy i ceremoniału wojskowego zapewniła Wojskowa Orkiestra Reprezentacyjna Garnizonu Wrocław.

Po mszy zaproszeni goście i mieszkańcy wraz z wojskową asystą honorową udali się na cmentarz parafialny, gdzie poświęcony został krzyż upamiętniający jubileusz Bitwy Warszawskiej. Do zebranych przemówił poseł na Sejm RP, Wiceministrer Klimatu - Ireneusz Zyska, Asystent Marszałek Sejmu - Maciej Badora, Starosta Wałbrzyski - Krzysztof Kwiatkowski, Wójt Walimia - Adam Hausman. Po odczytaniu apelu poległych została oddana trzykrotnie salwa honorowa. Na zakończenie ceremonii sopranistka Agnieszka Sokolnicka wykonała pieśni religijne i patriotyczne.

Władze Powiatu reprezentowali Krzysztof Kwiatkowski - Starosta Powiatu Wałbrzyskiego oraz Iwona Frankowska - Wicestarosta Powiatu Wałbrzyskiego.

Po zakończeniu ceremonii goście zostali poczęstowani pyszną wojskową grochówką i chlebem. Posiłek przygotowało Centrum Obsługi Placówek Opiekuńczo Wychowawczych Catharina z Nowego Siodła, natomiast pieczywo ufundowała Karczma Góralska z Dziećmorowic.