Jeśli musisz odbyć kwarantannę domową - korzystanie z aplikacji ,,Kwarantanna domowa” jest Twoim obowiązkiem prawnym. Dzięki aplikacji - wykorzystaniu geolokalizacji oraz robieniu sobie zdjęć, które będzie analizował system porównywania twarzy - weryfikowane jest przestrzeganie obowiązkowej kwarantanny przez konkretną osobę w wyznaczonym miejscu. To jednak nie jedyne funkcje aplikacji!
Aplikacja to szybsza komunikacja ze służbami i lepsza opieka dla osób objętych kwarantanną. Pozwala też na mniejsze zaangażowanie policji w kontrolowanie przebywających w izolacji, dzięki czemu funkcjonariusze mogą wykonywać inne zdania, których nie brakuje. To bardzo ważne, by osoby objęte kwarantanną przestrzegały jej zasad. To m.in. od ich postawy i odpowiedzialności zależy, jak szybko uda nam się uporać z pandemią.
Pamiętajmy, że obowiązkowa 14-dniowa kwarantanna dotyczy tylko osób, które:
- miały kontakt z chorymi lub podejrzewanymi o zakażenie koronawirusem
- które wjeżdżają do Polski z zagranicy
Aplikacja ,,kwarantanna domowa” umożliwia:
- potwierdzenie miejsca pobytu osób na obowiązkowej kwarantannie
- kontrolowanie czy nie jest łamany zakaz wychodzenia z domu
- dostęp do ważnych, sprawdzonych informacji dot. sytuacji epidemiologicznej
- zgłoszenie się do lokalnych ośrodków pomocy społecznej, po pomoc w dostarczeniu leków czy artykułów spożywczych
- sprawny kontakt ze służbami odpowiedzialnymi za nadzór na kwarantannie
- ograniczenie obowiązków funkcjonariuszy, którzy zamiast odwiedzać osoby objęte kwarantanną mogą wykonywać w tym czasie inne zadania
Jak działa aplikacja?
- Osoba obejmowana obowiązkową kwarantanną, np. przy przekraczaniu granicy, wypełnia formularz lokalizacyjny.
- W formularzu deklaruje miejsce odbywania kwarantanny i podaje swój numer telefonu.
- Po dotarciu danych do systemu, a kolejno do aplikacji, osoba objęta kwarantanną dostaje SMS-a z informacją o obowiązku zainstalowania i korzystania z aplikacji.
- Po przybyciu na miejsce odbywania kwarantanny, pobiera się (ze sklepu Google Play lub z App Store) i aktywuje się aplikację. Za pomocą numeru telefonu, aktywujemy aplikację. Konto zostanie zweryfikowane po wprowadzeniu kodu, który zostanie wysłany SMS-em.
- Od tego momentu, należy czekać na kolejne zadania. Zawsze są takie same – to prośby o zrobienie i przesłanie zdjęcia. Każdego dnia dostaniecie do wykonania kilka takich zadań. O pojawieniu się nowego zadania informują przychodzące SMS-y. SMS-y będą przychodzić o różnych porach. Na wykonanie zadania jest 20 minut. Niewykonanie zadania w tym czasie to znak dla służb, by sprawdziły, czy nie są łamane zasady odbywania kwarantanny.
Pamiętajmy jednak, że wizyty policji osoby na obowiązkowej kwarantannie mogą spodziewać się w dowolnym momencie kwarantanny. Aplikacja ich nie zastępuje, ale uzupełnia!
Co jeśli nie zdąży się wykonać zadania w 20 minut?
W takim przypadku służby upewnią się, czy przebywasz w zadeklarowanym miejscu odbywania kwarantanny. Na przyszłość pamiętaj o tym, by zawsze mieć przy sobie naładowany telefon z włączonym dźwiękiem. 20 minut to wystarczająco dużo czasu na wykonanie zadania, pod warunkiem, że usłyszysz powiadomienie o nim. Jeśli w ciągu pierwszych 10 minut nie wykonasz zadania, otrzymasz kolejnego SMS-a z przypomnieniem.
Aplikacja to nie tylko kontrola - to również pomoc
Aplikacja daje m.in. możliwość zgłoszenia się do lokalnych ośrodków pomocy społecznej, które w uzasadnionych sytuacjach, mogą dostarczać leki, czy artykuły spożywcze. Dzięki aplikacji szybko można skontaktować się też z pracownikiem socjalnym. Użytkownicy aplikacji mają też szybki dostęp do niezbędnych - pomocnych w czasie kwarantanny - informacji i przygotowanej specjalnie dla nich infolinii.
Na jakiej podstawie prawnej mamy obowiązek korzystania z kwarantanny?
Podstawa prawna: art. 7e ustawy z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych (Dz. U. poz. 374)
Złamanie kwarantanny
Byłem poza domem, kiedy dostałem zadanie, ale nie miałem kontaktu z nikim. Czy zadanie zostanie zaakceptowane? Wyjście z domu – nawet bez kontaktu z innymi osobami – jest złamaniem warunków kwarantanny i zostaną o tym poinformowane odpowiednie służby. Nie można wykonać zadania poza zadeklarowanym miejscem odbywania kwarantanny.
Zwolnienia z korzystania z aplikacji
Z obowiązku korzystania z aplikacji Kwarantanna domowa zwolnione są osoby z dysfunkcją wzroku (niewidzące lub niedowidzące), a także osoby, które właściwym służbom złożyły oświadczenie, że nie są abonentami lub użytkownikami sieci telekomunikacyjnej lub nie posiadają urządzenia mobilnego umożliwiającego zainstalowanie aplikacji. Oświadczenie składane jest pod rygorem odpowiedzialności karnej.
Oświadczenie możesz złożyć:
- telefonując na infolinię: 22 165 57 44
- poprzez formularz dostępny na stronie: gov.pl
Jeśli nie możesz złożyć oświadczenia w żaden z tych sposobów, przekaż wypełniony druk Policji. Wzór oświadczenia dostępny jest na stronie: https://www.gov.pl/kwarantanna-domowa
Więcej informacji na temat korzystania z aplikacji:
file:///C:/Users/m.szczegielniak/Downloads/Pytania_i_odpowiedzi.pdf
https://www.gov.pl/web/koronawirus/kwarantanna-domowa