Od początku września Starostwo Powiatowe w Wałbrzychu wdraża nowy program edukacyjny pn. „Akademia Rozwoju Kompetencji Kluczowych".
Celem głównym projektu jest podniesienie kompetencji kluczowych i umiejętności uniwersalnych 113 uczniów oraz kompetencji zawodowych 12 nauczycieli kształcenia ogólnego Liceum i Technikum Zespołu Szkół im. Marii Skłodowskiej–Curie w Szczawnie Zdroju w okresie 01.09 2019r.-30.06.2021r., w odpowiedzi na problem niedostatecznej oferty zajęć dodatkowych wyrównawczych i rozwijających, niskiej jakości wyposażenia przekładające się na niskie wyniki edukacyjne uczniów Liceum i Technikum.
Główne zmiany mają dotyczyć:
a) Poprawy warunków do nauczania opartego metodą eksperymentu oraz warunków do korzystania z TIK i rozwoju kompetencji ICT uczniów poprzez doposażenie pracowni matematyczno-przyrodnicznych, ICT i multimedialnych językowych TIK w LO i TECH
b) Rozwój komp. kluczowych 90 UCZ LO i TECH poprzez realizację dodatkowych zajęcia dydaktyczno-wyrównawczych z matematyki oraz j.angielskiego, chemii i geografii oraz rozwój komp. kluczowych łącznie 65 UCZ LO i TECH poprzez realizację zajęć rozwijających uzdolnienia ICT , przedsiębiorcze i przyrodnicze oraz warsztaty umiejętności uniwersalnych obszarze rozwiązywania problemów, uczenia się, kreatywności i innowacyjności, pracy w grupie.
c) Podniesienie komp. ICT zakończonych procesem walidacji i certyfikacji 29 uczniów LO i TECH
d) Podniesienie komp/. językowych zakończonych procesem walidacji i certyfikacji 36 uczniów LO i TECH
e) Podniesienie komp. zawodowych 12 (2M;10K) nauczycieli LO i TECH w zakresie komp. TIK oraz komp. nauczania metodą eksperymentów.
f) Nabycie kwal. językowych przez 24 uczniów oraz kwal. ICT przez 19 uczniów LO i TECH
Zaplanowano doposażenie w narzędzia TIK i inne materiały dydaktyczne pracowni w odpowiedzi na zdiagnozowane potrzeby uzupełnienia/wymiany doposażenia:
Liceum
1. Informatycznej
2.Cyfrowej do nauki j.obcych
3. Matematycznej
4.Fizycznej
5.Chemicznej
Technikum
1. Informatycznej
2.cyfrowej do nauki j.obcych
3. Matematycznej
4.chemicznej
5.geograficznej
Jak wynika z diagnozy średnie wyniki egzaminów w powiatach tworzących Aglomerację z reguły kształtują się poniżej średniej dla Dolnego Śląska. Dlatego też konieczna jest intensyfikacja działań zmierzających do rozwoju oferty zajęć pozalekcyjnych. Szczególny nacisk musi zostać położony na kształtowanie kompetencji kluczowych na rynku pracy, wsparcie nauki języków obcych, nauk matematyczno-przyrodniczych i TIK (ICT). Należy również wzbogacić ofertę edukacyjną o zajęcia uczące kreatywności, innowacyjności oraz pracy zespołowej. Powyższym inicjatywom towarzyszyć będą działania zmierzające do poprawy wyposażenia pracowni przedmiotowych. Pozwoli to stworzyć warunki do nauczania eksperymentalnego oraz zindywidualizować podejście do uczniów.
Całkowita wartość projektu: 780 395,00 zł
Kwota dofinansowania: 738 995,00 zł