Pilotażowy program „Aktywny Samorząd”

Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Wałbrzychu pragnie poinformować o realizacji kolejnej edycji pilotażowego programu „Aktywny samorząd” finansowanego ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

W związku z powyższym informujemy, iż osoby posiadające orzeczenie o umiarkowanym lub znacznym stopniu niepełnosprawności mieszkające w Powiecie Wałbrzyskim mogą ubiegać się o dofinansowanie kosztów edukacji.

W ramach modułu II programu uczniowie kończący naukę w liceum lub technikum mogą ubiegać się o dofinansowanie do kosztów edukacji w szkole policealnej, kolegium lub szkole wyższej (studia pierwszego stopnia, studia drugiego stopnia, jednolite studia magisterskie, studia podyplomowe lub doktoranckie prowadzone przez szkoły wyższe w systemie stacjonarnym/dziennym lub niestacjonarnym/wieczorowym/zaocznym lub eksternistycznym, w tym również za pośrednictwem Internetu).

Dofinansowanie obejmuje zarówno koszty czesnego jak i dodatki np. na pokrycie kosztów związanych z pobieraniem nauki poza miejscem zamieszkania. Wnioski na dofinansowanie w ramach roku szkolnego 2019/2020 należy składać w okresie od 1 września do 10 października 2019 r.

Ponadto program skierowany jest także do niżej wymienionych adresatów i obejmuje dofinansowania w podanych obszarach i zadaniach:

Moduł I –likwidacja barier utrudniających aktywizację społeczną i zawodową – wnioski można składać od 1 czerwca do 30 sierpnia 2019 r.

1. Obszar A Zadanie 1 – pomoc w zakupie i montażu oprzyrządowania do posiadanego samochodu:
  • wiek do 16 lat lub wiek aktywności zawodowej lub zatrudnienie,
  • dysfunkcja narządu ruchu;
  1. Obszar A Zadanie 2 – pomoc w uzyskaniu prawa jazdy wszystkich kategorii:
  • wiek aktywności zawodowej,
  • dysfunkcja narządu ruchu;
  1. Obszar  A  Zadanie 3  -  pomoc w uzyskaniu prawa jazdy wszystkich kategorii:
  • znaczny lub umiarkowany stopień niepełnosprawności,
  • dysfunkcja narządu słuchu w stopniu wymagającym z korzystania z usług tłumacza migowego,
  1. Obszar  A Zadanie  4 -  pomoc w zakupie i montażu oprzyrządowania do posiadanego samochodu:
  • dysfunkcja narządu słuchu;
  1. Obszar B Zadanie 1 – pomoc w zakupie sprzętu elektronicznego lub jego elementów oraz oprogramowania:
  • znaczny stopień niepełnosprawności,
  • dysfunkcja obu kończyn górnych lub narządu wzroku;
  1. Obszar B Zadanie 2 – dofinansowanie szkoleń w zakresie obsługi nabytego w ramach programu sprzętu elektronicznego i oprogramowania:
  • znaczny stopień niepełnosprawności,
  • dysfunkcja obu kończyn górnych lub narządu wzroku;
  1. Obszar  B  Zadanie  3 – pomoc w zakupie sprzętu elektronicznego lub jego elementów oraz oprogramowania :
  • umiarkowany stopień niepełnosprawności,
  • dysfunkcja narządu wzroku;
  1. Obszar  B  Zadanie  4  -  pomoc w zakupie sprzętu elektronicznego lub jego elementów oraz oprogramowania :
  • orzeczenie o niepełnosprawności ( do 16 roku życia),
  • znaczny lub umiarkowany stopień niepełnosprawności,
  • dysfunkcja narządu słuchu i trudność w komunikowaniu się za pomocą mowy;
  1. Obszar C Zadanie 2 – pomoc w utrzymaniu sprawności technicznej posiadanego skutera lub wózka inwalidzkiego o napędzie elektrycznym:
  • orzeczenie o niepełnosprawności ( do 16 roku życia),
  • znaczny stopień niepełnosprawności;
  1. Obszar C Zadanie 3 – pomoc w zakupie protezy kończyny, w której zastosowano nowoczesne rozwiązania techniczne tj. protezy co najmniej na III poziomie jakości:
  • stopień niepełnosprawności,
  • wiek aktywności zawodowej lub zatrudnienie,
  • potwierdzona opinią eksperta PFRON stabilność procesu chorobowego,
  • potwierdzone opinią Eksperta PFRON rokowania uzyskania zdolności do pracy w wyniku wsparcia udzielonego w programie;
  1. Obszar C Zadanie 4 – pomoc w utrzymaniu sprawności technicznej posiadanej protezy kończyny, w której zastosowano nowoczesne rozwiązania techniczne tj. protezy co najmniej na III poziomie jakości:
  • Jak w Obszarze C Zadanie 3
  1. Obszar  C  Zadanie  5  -  pomoc w zakupie skutera inwalidzkiego o napędzie elektrycznym lub oprzyrządowania elektrycznego do wózka ręcznego:
  • Orzeczenie o niepełnosprawności ( do 16 roku życia)
  • znaczny stopień niepełnosprawności
  • dysfunkcja narządu ruchu powodująca problemy w samodzielnym przemieszczaniu się i posiadającym zgodę lekarza specjalisty na użytkowanie przedmiotu dofinansowania;
  1. Obszar D – pomoc w utrzymaniu aktywności zawodowej poprzez zapewnienie opieki dla osoby zależnej:
  • aktywność zawodowa,
  • pełnienie roli opiekuna prawnego dziecka

Jeżeli wśród uczniów Państwa placówki znajdują się osoby posiadające orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności prosimy
o poinformowanie ich o możliwości skorzystania z w/w programu.

Więcej szczegółów na temat realizacji programu można znaleźć na stronie www.pfron.org.pl lub www.pcpr.walbrzych.pl

Informacji udzielają także pracownicy Zespołu Instytucjonalnej Pieczy i Rehabilitacji w Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie przy Al. Wyzwolenia 24 pokój nr 28 oraz pod nr telefonu 74 66 66 321/322.