STOP! Pożarom Traw

Wypalanie traw szkodzi - od lat alarmują ekolodzy, naukowcy i strażacy.

Każdego roku wraz z pojawieniem się pierwszych oznak wiosny słyszymy w mediach o licznych pożarach łąk, pastwisk oraz nieużytków. Osoby, które wypalają trawy nie zdają sobie sprawy, że ich działanie może doprowadzić do pożaru, który przenosi się na lasy, zabudowania mieszkalne i gospodarcze. Strażacy z niepokojem wskazywali, że w ubiegłym roku odnotowano rekordową ilość pożarów wyschniętych traw i w większości przypadków był to wynik celowych podpaleń. Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa również zwraca sie z prośbą o zaprzestanie wypalaniu traw i przestrzega, że za łamanie tego zakazu grożą sankcje karne w postaci grzywny albo aresztu. Zakaz wypalania traw jest również jednym z wymogów dobrej kultury rolnej. Ich przestrzeganie jest konieczne między innymi w ramach systemu dopłat bezpośrednich i stanowi jedną z tzw. zasad wzajemnej zgodności – katalogu wymogów i ograniczeń, jakim podlegają rolnicy korzystający z tych dopłat.

Więcej informacji znajdą Państwo w linku poniżej:

trawa22

trawa32